emander emander emander emander

İnce Kum;

İnce kum inşaatlarda inşaatların ince işçiliklerinde kullanılmaktadır. Böylelikle sıva yapan ustalar inşaatların içsıvasınıince perde kum ile sıvamaktadırlar. Çünküince kum tek sıva perdeler için daha iyi ve ılımlıolmaktadır. Ustaların genel olarak tercih ettikleri ince kum tek sıva ve ince işler için kullanılmaktadır.

Kaba Kum;

Kaba kum inşaat ustalarının bildiği üzere inşaatlarda sıva yapmaya yaramaktadır. İnşaat ustalarıyada sıva ustalarının istekleri doğrultusunda tek perde yada çift perde olarak adlandırılan kaba kum çeşitleri ustalara iletilmektedir. Böylelikle sıva ustalarıkaba kum ile inşaatın dışve içsıvasınıyapmaktadırlar. Ayrıca inşaatta kaba kum tabanda kullanılarak kalebodur, fayans gibi malzemeleri monte etmede de kullanılmaktadır

Kuvars kum özellikleri

Saf silisyumdioksit (SiO2) dir.
Sertlik derecesi çok yüksek olduğundan filtre içinde kumun ters yıkanmasında oluşan hareketlerle,tanelerin birbirine sürtünmesi kuvars tanelerini aşındıramaz ve tane büyüklüğünü değiştirmez.
Havuz kimyasallarına karşı çok dayanıklı olduğundan asit ve diğer etkenlerle çözünüp suyu kirletmez.
Kuvars, yurdumuzun belli bölgelerindeki nadir ocaklardan elde edilir.
Ocaklarda iri taşlar halinde çıkartılan kuvars kütleleri, taş kırma makineleri (konkasör) ile parçalanır ve en az iki defa elekten geçirilerek tane büyüklüklerine göre belli aralıklarda tasnif edilir ve tartılarak torbalara doldurulur.